Bezpieczeństwo online
Bezpieczeństwo online jest jednym z najważniejszych zagadnień współczesności. Prawie wszystko mieści się już w naszych komputerach i smartfonach - komunikujemy się ze światem, kupujemy, realizujemy transakcje, korzystamy z bankowości elektronicznej, instalujemy różnego rodzaju programy i aplikacje.
Wielu użytkowników sieci - szczególnie dzieci i młodzież - doświadczyło lub było świadkiem cyberprzemocy. Kluczowe jest zauważenie problemu i okazanie wsparcia. Cyberprzestrzeń wymaga świadomej postawy. Zwróćmy uwagę na to co oglądają, porabiają nasze dzieci.
1. Porozmawiaj z dzieckiem o tym co robi w sieci (co fajnego ostatnio działo się w sieci, jakie strony lubi?)
2. Interesuj się tym co jest ciekawe dla Twojego dziecka(pokaż dziecku dobre, bezpieczne strony)
3. Ustal zasady korzystania z komputera/ telefonu.
4. Chroń komputer(zadbaj o regularne aktualizacje programów, program antywirusowy i zaporę sieciową)
5. Chroń dziecko przed szkodliwymi treściami.
Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
Linia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-15.00
https:/wspolnekroki.pl
Program Wspólne kroki w Cyberświecie ma za zadanie ukształtowanie u dzieci uczących się w trzecich klasach szkoły podstawowej wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i innych mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniami od nich.
Wspomóż dziecko w rozważnym i odważnym odkrywaniu Cyberświata!
Akademia NASK podejmuje działania przygotowujące dzieci i młodzież do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z nowych technologii.
FOMO
FOMO to skrót od ang. fear of missing out i oznacza strach przed tym, co nas omija. Jest to choroba cywilizacyjna współczesności, która wiąże się z obawą, że coś naprawdę ciekawego i satysfakcjonującego dzieje się bez naszej wiedzy, natomiast inne osoby mogą w tym uczestniczyć.
FOMO sprawia, że panicznie boimy się bycia offline. Włączamy wszystkie możliwe powiadomienia, a dzięki urządzeniom mobilnym ciągle mamy rękę na pulsie. Oczywiście takie zachowanie może odbić się na naszych kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli podczas rozmowy ciągle zerkamy w ekran telefonu, trudno spędzić z nami miło czas.
W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowane są 3 projekty:
Saferinternet.pl - projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. Projekt realizowany przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange. Więcej informacji: www.saferinternet.pl
Dyżurnet.pl – punkt kontaktowy, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały prezentujące seksualne wykorzystanie dziecka, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Projekt realizowany przez NASK. Więcej informacji: www.dyzurnet.pl
Pomoc telefoniczna i online - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl
Edukacyjne filmy o marihuanie i dopalaczach.
Zespół działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej KBPN z przyjemnością informuje, że stronie www.dopalaczeinfo.pl zostały umieszczone dwa krótkie filmy o wpływie marihuany i dopalaczy na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Trailer:
Jak to działa: marihuana
Jak to działa: dopalacz
Strona do zapoznania się:
Uzależnienia behawioralne
Więcej informacji na stronie
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/
Filmy:
– Internet, gry komputerowe, zakupoholizm, hazard. (źródło: Internet, Projekt finansowany z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będący w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia)
Internet.
https://www.youtube.com/watch?v=6t1ilT3vLEA
Gry komputerowe.
https://www.youtube.com/watch?v=tRtVFM9VZtU
Zakupoholizm.
https://www.youtube.com/watch?v=8GELls5vVnA
Coś, co zagraża szczególnie dziewczynom.
https://www.youtube.com/watch?v=8GELls5vVnA
Coś, co zagraża zazwyczaj chłopakom.
Kampania "Pierwsze kroki w cyberświecie - zróbmy je razem" - ograniczenie używania urządzeń cyfrowych dzieci w wiek