Aktualności

Ważna Informacja

Ważna Informacja

Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich

 

 

                                  Załącznik

                                                                                            do Zarządzenia Nr 9.2024

                                                                                            Kierownika  GOPS w Przytyku

z dnia 31 lipca 2024r.

Standardy ochrony małoletnich

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku

 

Standardy ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku określają najważniejsze zasady i założenia związane z zapewnieniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa małoletnich, będących klientami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Przytyku, a także gwarantujące najwyższy poziom ochrony małoletnich. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.

§ 1

Postanowienia wstępne

Ilekroć w dalszej części jest mowa o;

 

Kierowniku – należy przez to rozumieć Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Przytyku;

Ośrodku – należy przez to rozumieć Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przytyku;

Pracowniku – należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku na podstawie umowy o pracę,

Współpracowniku -  należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną na podstawie umowy cywilnoprawnej, stażystę, wolontariusza lub osobę współpracującą nieodpłatnie na innych zasadach.

Dziecku, małoletnim – należy przez to rozumieć osobę do ukończenia 18 roku życia;

Standardach – należy przez to rozumieć Standardy ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku.

Interwencie - należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w Ośrodku na stanowisku pracownika socjalnego lub asystenta rodziny.

Opiekunie dziecka należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji dziecka,                      w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.

Zgodzie rodzica dziecka należy przez to rozumieć zgodę co najmniej jednego                                                z rodziców/opiekunów prawnych dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Rozdział I

Zasady bezpiecznej rekrutacji

§ 2.

1. Pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków w zakresie wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia małoletnich lub z opieką nad nimi, podaje swoje dane osobowe, które następnie służą Kierownikowi GOPS do wykonania obowiązku określonego w art. 21 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 560) i sprawdzenia pracownika lub współpracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zwanym dalej Rejestrem. Sprawdzenie dotyczy także osób poniżej 18 roku życia. W aktach osobowych pracownika lub współpracownika przechowuje się wydruk pierwszego oraz ostatniego sprawdzenia osoby w Rejestrze. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać zatrudniona. Zakres danych osobowych potrzebnych do sprawdzenia osoby w Rejestrze znajduje się w załączniku nr 4. do niniejszych Standardów. Za realizację obowiązku odpowiada Kierownik, który może upoważnić do tego pracownika.

2. W celu monitorowania bezpieczeństwa, poza wykonaniem obowiązku określonego w ustępie poprzedzającym Kierownik dokonuje każdego roku sprawdzenia figurowania pracownika lub współpracownika w Rejestrze.

3. Poza sprawdzeniem figurowania osoby w Rejestrze pracownik/współpracownik powyżej 17 roku życia, podejmujący obowiązki pracownicze lub działania jak w ust. 1, podpisuje oświadczenie – zał. nr 1 do Standardów.

4. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec pracownika lub współpracownika postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo z użyciem przemocy popełnione przeciwko dzieciom należy niezwłocznie odsunąć ją od wszelkich form kontaktu z dziećmi i przenieść na stanowisko pracy na którym kontakt ten nie występuje lub rozważyć zakończenie umowy z tą osobą.

Rozdział II

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikiem Ośrodka,

w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich

§ 3.

1. Wszyscy pracownicy i współpracownicy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy ich reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.

2. Wszyscy pracownicy i współpracownicy są zobowiązani są działania w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji danego zachowania, o co należy dbać zwłaszcza w odniesieniu do dzieci ze spectrum np. autyzmu lub innych deficytów, gdzie rozumienie sytuacji społecznych może być na obniżonym poziomie.

3. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec pozostałych podopiecznych Ośrodka lub pracowników i współpracowników, którym wiedza ta nie jest niezbędna do wykonywania swoich obowiązków. Obejmuje to między innymi informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej. Wszelkie informacje o niepełnosprawności lub zdiagnozowanych zaburzeniach/chorobach itp. mogą być omawiane z dzieckiem wyłączenie za zgodą jego rodziców i być słusznie uzasadnione.

§ 4.

1. Zabrania się w komunikacji z dziećmi zachowywać się w sposób niestosowny. Niedopuszczalne jest używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (groźby, zastraszanie, itp.).

2. Zachęca się dzieci do przyjmowania asertywnej postawy i zapewnianie ich, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć bezpośrednio w rozmowie pracownikowi/współpracownikami lub wybranej przez siebie osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.

3. O ile możliwe Pracownicy powinni unikać sytuacji, w których pozostawaliby „sam na sam”

z dzieckiem.

4. Pracownicy i współpracownicy nie kontaktują się prywatnymi kanałami komunikacji z dziećmi bez wiedzy ich opiekunów prawnych.

5. W szczególności pracownicy i współpracownicy nie prowadzą z dziećmi prywatnych rozmów z wykorzystaniem mediów społecznościowych bez wiedzy i zgody rodzica / opiekuna. Zasada ta nie dotyczy sytuacji (nawet potencjalnego) zagrożenia życia i zdrowia dziecka. W takim przypadku pracownik lub współpracownik może kontynuować rozmowę, lecz zobowiązany jest jednocześnie powiadomić Kierownika Ośrodka o kontakcie z dzieckiem i przyczynach tego kontaktu. Powiadomienie powinno być w miarę możliwości dokonane pisemnie lub mailowo.

6. W przypadku rozpoczęcia prywatnej rozmowy z wykorzystaniem mediów społecznościowych przez samo dziecko pracownik/współpracownik nie kontynuuje rozmowy i poleca dziecku zgłoszenie się do niej/niego w miejscu wykonywania obowiązków służbowych lub z wykorzystaniem służbowych kanałów komunikacji zdalnej.

Zasada ta nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dziecka. W takim przypadku pracownik może kontynuować rozmowę, lecz zobowiązany jest jednocześnie powiadomić bezpośredniego przełożonego o kontakcie z dzieckiem i przyczynach tego kontaktu. Powiadomienie powinno być w miarę możliwości dokonane pisemnie lub mailowo.

§ 5.

1. Kontakt fizyczny Pracownika z dzieckiem możliwy jest wyłącznie w sytuacji wynikającej
z relacji obowiązków służbowych i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu oraz jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Kontakt może się odbywać wyłącznie
w obecności rodzica lub opiekuna dziecka. Zaleca się, aby w stosunku do dzieci niepełnosprawnościami, przewlekle chorych lub z innymi zdiagnozowanymi zaburzeniami rozwojowymi ustalić z rodzicem/opiekunem optymalne formy kontaktu fizycznego z dzieckiem

2. Każde przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne – wynika to z przepisów prawa. Zabrania się jakiegokolwiek naruszania nietykalności cielesnej dzieci.

3. W wypadku nawiązania kontaktu fizycznego z dzieckiem należy być przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań.

4. Nie należy angażować się w takie aktywności, które mogą zostać przez dziecko lub obserwujących dwuznacznie odebrane, jak: łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.

5. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. W takich sytuacjach ważna jest pomoc małoletniemu, zapewnienie go o wsparciu, ale też o konieczności poszanowania granic dorosłego.

6. Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

7. Będąc świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań  i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zawsze należy poinformować Kierownika i/lub postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami.

8. Pracownicy Ośrodka posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.

9. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy/ współpracownicy Ośrodka, którzy pozostają z dzieckiem/jego rodziną w bezpośrednim kontakcie podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy i współpracownicy przekazują tę informację Kierownikowi Ośrodka.

Rozdział III

Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego

§ 6.

1. W przypadku podjęcia przez pracownika/współpracownika Ośrodka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek sporządzenia adnotacji służbowej i przekazania uzyskanej informacji bezzwłocznie Kierownikowi lub wyznaczonej na stałe do tego zadania innej osobie.

2. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości pracowników/współpracowników. Adnotacja ma formę pisemną lub mailową.

3. Kierownik lub osoba o której mowa w pkt. 2 przekazuje informację pracownikowi socjalnemu oraz asystentowi rodziny, jeśli dotyczy to rodziny objętej wsparciem asystenta,  którzy pełnią funkcję interwenta i podejmują czynności zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz zakresem obowiązków.

4. Pracownicy socjalni i asystent rodziny monitorują sytuację i dobrostan dziecka.

§ 7.

W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (Policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112, 997 lub 999. Poinformowania służb dokonuje pracownik/współpracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji,  której wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.

§ 8.

1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji – zał. nr 2. Kartę bezzwłocznie przekazuje się Kierownikowi lub osobie, o której mowa § 6 pkt 2.

2. Wszyscy pracownicy lub współpracownicy Ośrodka i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

 

 

 

Rozdział IV

Krzywdzenie ze strony pracownika lub współpracownika

§ 9.

1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka (w tym dziecka z niepełnosprawnością oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) przez pracownika lub współpracownika Ośrodka osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.

2. Jeżeli pracownik/współpracownik, który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez Kierownika Ośrodka lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować wstrzymania świadczenia pracy, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.

3. Kierownik Ośrodka przeprowadza rozmowę z dzieckiem w obecności rodzica/opiekuna i psychologa. Dodatkowo Kierownik przeprowadza rozmowę z innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami, starając się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji – zał. nr 2.

4. Kierownik organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym innych służb.

5. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo Kierownik sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do Komisariatu Policji w Zakrzewie oraz Prokuratury Rejonowej w  Radomiu.

6. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Kierownika, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.

7. Do udziału w interwencji zaprasza się specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.

8. W przypadku stwierdzenia krzywdzenia małoletniego opracowuje się Plan Wsparcia Małoletniego stanowiący załącznik nr 3.

 

 

Rozdział V

Krzywdzenie ze strony rodziców/opiekunów.

§ 10.

1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez rodziców/opiekunów pracownik/ współpracownik który powziął taką informację sporządza adnotację urzędową i przekazuje ją bezzwłocznie do Kierownika Ośrodka. Kierownik deleguje pracownika socjalnego, który podejmuje działania w ramach swoich kompetencji zawodowych, w tym przeprowadza rozmowę z dzieckiem w obecności opiekuna faktycznego i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji  - zał. nr 2.

2. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo Interwent sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.  

3. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodz w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne) pracownik socjalny wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”.

4. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że życie bądź zdrowie małoletniego jest zagrożone wzywa Policję, służbę zdrowia i wspólnie podejmują interwencje w oparciu o art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

 

Rozdział VI

Zasady ochrony danych osobowych dziecka

§ 11.

1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).

2. Pracownik i współpracownik Ośrodka ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem. Naruszenie tego obowiązku może prowadzić do natychmiastowego (w tym dyscyplinarnego – w przypadku pracowników) rozwiązania umowy.

3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.

4. Pracownik Ośrodka jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego, powołanego w trybie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

5. Współpracownicy na krótkoterminowych umowach cywilnoprawnych nie powinni mieć dostępu do danych osobowych wrażliwych.

6. Współpracownicy pracujący w oparciu o stałe umowy cywilnoprawne (rok i dłużej) mogą mieć dostęp do danych osobowych wrażliwych pod warunkiem uprzedniego zawarcia umowy powierzenia przetwarzania tychże danych.

7. Wszyscy pracownicy Ośrodka przed podjęciem pracy są obligatoryjnie szkoleni z przepisów i zasad dotyczących ochrony danych osobowych przez Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

§ 12.

Pracownik Ośrodka może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.

§ 13.

1. Pracownik Ośrodka nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunie.

2. Pracownik, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może skontaktować się z opiekunem dziecka i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. W przypadku wyrażenia zgody, pracownik podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe do opiekuna dziecka.

3. Pracownik Ośrodka nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi.

4. Pracownik Ośrodka nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przeświadczony, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.

5. Pracownik Ośrodka, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może się wypowiedzieć w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna – wyłącznie za uprzednim wyrażeniem pisemnej zgody przez opiekuna dziecka.

§ 14

1. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia zajmowane przez Ośrodek. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje Kierownik.

2. Podejmując decyzję, o której mowa w pkt. 1, należy przygotować wybrane pomieszczenie do realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie dzieci przebywających w pomieszczeniach.

 

Rozdział VII

Zasady ochrony wizerunku dziecka

§ 15.

1. Pracownicy Ośrodka uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku dziecka.

2. Upublicznienie przez pracownika lub współpracownika Ośrodka wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka; powyższe nie dotyczy dokumentowania popełnienia przestępstwa i przekazania dowodów organom ścigania w przypadkach niecierpiących zwłoki, a w szczególności w przypadku zagrożenia zatarcia śladów przestępstwa.

3. Pisemna zgoda, o której mowa w pkt. 2, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany.

4. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.

Rozdział VIII

Zasady dostępu dzieci do internetu

§ 16.

Ośrodek, nie zapewnia dzieciom dostępu do Internetu.

 

 

Rozdział IX

 

Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów

§ 17.

1. Kierownik Ośrodka wyznacza osobę odpowiedzialną za monitorowanie i weryfikację Standardów ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku

2. Osoba, o której mowa w pkt. 1 jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia oraz za proponowanie zmian.. Dla pracowników zatrudnionych w czasie wejścia Standardów ochrony małoletnich osoba odpowiedzialna zorganizuje szkolenie, podczas którego zapoznaje pracowników/współpracowników z wprowadzonymi standardami. Potwierdzenia przeszkolenia pracowników i współpracowników znajdują się w odpowiednich protokołach z tych spotkań. Odbycie przygotowania do stosowania Standardów ochrony małoletnich każdy pracownik potwierdza podpisem. Podpisane oświadczenie znajduje się w dokumentacji Ośrodka – zał.nr 1.

3. Osoba, o której mowa w pkt. 1 przeprowadza wśród pracowników, nie rzadziej niż co dwa lata, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów, zgodnie z załącznikiem nr 5, pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności.

4. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów w Ośrodku.

5. Osoba, o której mowa w pkt. 1 dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników                     i współpracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje Kierownikowi Ośrodka.

6. Kierownik wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom oraz współpracownikom nowe brzmienie Standardów.

Rozdział X

§ 18.

Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim Standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.

 

1. Standardy podlegają opublikowaniu na stronie internetowej Ośrodka, natomiast wersja skrócona – zał. nr 6 zostanie wywieszona  na tablicy ogłoszeń Ośrodka.

2. Małoletni, wobec których realizowane są usługi przez Pracowników otrzymują wersję skróconą Standardów.

4. Jeżeli rozwój psychiczny małoletniego lub stan jego zdrowia świadczą o ograniczonej możliwości zrozumienia założeń Standardów, Pracownik może zaniechać ich doręczenia.

 

Załącznik nr 1

 do Standardów ochrony małoletnich

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

                                                                                                                                          w Przytyku

 

 

 

 

…………………………………………...

                                                                                          (miejscowość, data)

 

 

 

 

 

 

OŚWIADCZENIE O ZNAJOMOŚCI I PRZESTRZEGANIU ZASAD ZAWARTYCH

W STANDARDACH OCHRONY MAŁOLETNICH

W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W PRZYTYKU

 

Ja, …………………………………………………………., zatrudniona/y w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przytyku oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie. Ponadto oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w tutejszym Ośrodku i zobowiązuję się do ich przestrzegania.

 

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………………

                                                                                                     (Podpis)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 2

                                                                   do Standardów ochrony małoletnich

 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

 w Przytyku

………………………

        (pieczęć ośrodka)

KARTA INTERWENCJI

1.Imię i nazwisko dziecka

 

 

2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) – opis

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia

 

 

4. Działania podjęte wobec dziecka (skierowanie do specjalistów, w tym jakich oraz daty)

 

 

 

 

 

 

 

5. Ustalenia planu pomocy:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Spotkania z opiekunami dziecka – data, opis:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Interwencja prawna (właściwe zakreślić)

a. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,

b. wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,

c. inny rodzaj interwencji. Jaki?, opis:

 

 

 

 

 

8. Dane dotyczące interwencji (nazwa i adres organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach/działania organizacji/działania rodziców

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………………………………

                                                                                           (data, podpis i pieczątka osoby sporządzającej)

 

 

 

 

Załącznik Nr 3

do Standardów ochrony małoletnich

 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

 w Przytyku

 

PLAN WSPARCIA MAŁOLETNIEGO

Imię i nazwisko małoletniego: ………………………………………………………………….

  1. Działania natychmiastowe w celu zapewnienia małoletniemu bezpieczeństwa (opis i formy pomocy udzielonej bezpośrednio po zdarzeniu/incydencie):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

  1. Powiadomione  instytucje (formy interwencji):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

  1. Pomoc psychologiczna wobec małoletniego (wskazania, określenie form, miejsce udzielania pomocy, współpraca z instytucjami zewnętrznymi):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

  1. Informacja o zgodzie rodziców/opiekunów prawnych na wskazany zakres i formy pomocy ich dziecku lub działania w przypadku braku współpracy ze strony rodziców/opiekunów prawnych:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

  1. Wspieranie rodziny (zakres i sposób udzielania pomocy, współpraca z instytucjami zewnętrznymi):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Zakres i formy wsparcia psychologicznego wobec  innych małoletnich będących świadkami zdarzenia/incydentu:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Data i miejsce sporządzenia dokumentu: ………………………………………………………

 

Osoby współpracujące w opracowaniu planu wsparcia                               Podpis:

………………………………………………………                                                                                        ……………………

………………………………………………………                                                                                        ……………………

………………………………………………………                                                                                        ……………………

………………………………………………………                                                                                        ……………………

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 4

do Standardów ochrony małoletnich

 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

 w Przytyku

 

Wytyczne dotyczące utrwalania wizerunku dziecka

(zdjęcia, filmy).

 

  1. Wszystkie dzieci muszą być ubrane.
  2. Zarejestrowane obrazy powinny się koncentrować na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiać grupy dzieci, a nie pojedyncze osoby.
  3. Upewnij się, że fotograf lub osoba filmująca nie spędza czasu z dziećmi, ani nie ma do nich dostępu bez nadzoru.
  4. Wszelkie podejrzenia i problemy dotyczące nieodpowiednich wizerunków dzieci należy zgłaszać i rejestrować, podobnie jak inne niepokojące sygnały, dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.

 

 

 

Wytyczne dotyczące publikowania wizerunków dzieci.

 

  1. Używaj tylko imion dzieci; nie ujawniaj zbyt wielu szczegółów dotyczących ich miejsca zamieszkania czy zainteresowań.
  2. Zapytaj dziecko o zgodę na wykorzystanie jego wizerunku.
  3. Jeśli to możliwe, poproś o zgodę rodziców/opiekunów dziecka i poinformuj wszystkich zainteresowanych o tym, gdzie i w jaki sposób zamierzasz wykorzystać wizerunek dziecka.
  4. Staraj się wykorzystywać obrazy pokazujące szeroki przekrój dzieci – chłopców i dziewczęta, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach, stopniu sprawności i reprezentujące różne grupy etniczne.
  5. Poproś specjalistów o radę w sprawie zamieszczenia obrazów dzieci na stronie internetowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr  5

do Standardów ochrony małoletnich

 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

 w Przytyku

MONITORING STANDARDÓW – ANKIETA

L.p.

PYTANIE

TAK

NIE

1.

Czy znasz Standardy ochrony małoletnich obowiązuje w GOPS Przytyk?

 

 

2.

Czy potrafisz rozpoznać symptomy krzywdzenia dzieci?

 

 

3.

Czy wiesz jak reagować  na symptomy krzywdzenia dzieci?

 

 

4.

Czy znasz procedurę stosowaną w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dzieci?

 

 

5.

v  Czy masz uwagi/sugestie/przemyślenia związane ze Standardami funkcjonującymi
w Ośrodku?                                          

 

 

6.

v  Czy zaobserwowałeś naruszenie zasad określonych w Standardach przez innego pracownika?

 

 

7.

v  Czy któreś działania związane z przyjęciem Standardów jest odebrane jako trudne lub niechętnie podchodzisz do jego realizacji i innych powodów?

 

 

 

v  Jeśli odpowiedziałaś tak, opisz poniżej ( ad 5, ad 6, ad 7)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………